با تهران اسکالپ زیباتر دیده شوید...

Blog

در مورد ریزش مو بیشتر بدانیم

توسط پوست و مودر فروردین ۲۴, ۱۳۹۹

در مورد ریزش مو بیشتر بدانیمیکی از مشکلات و بیماریهای رایج پوستی است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. ریزش مو در مردان شایعتر از زنان است. در این مقاله به انواع و علل اصلی ریزش مو و درمانهای موثر برای افزایش رشد موها پرداخته شده است.

 ریزش مو بیماری است که ممکن است فقط پوست سر را درگیر کند و یا یا تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد. ریزش مو می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، بیماریهای زمینه ای یا مصرف بعضی از داروها باشد. هر فردی ممکن است به ریزش مو مبتلا شود اما این بیماری در مردان شایع تر است.

طاسی به طور معمول به ریزش بیش از حد مو در پوست سر اطلاق می شود. ریزش موی ارثی به دلیل افزایش سن شایع ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می دهند ریزش موی خود را درمان نکنند و به آن اجازه می دهند تا به روند خود ادامه دهد. بعضی از افراد ممکن است آن را با تغییر مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. برخی دیگر نیز یکی از روشهای درمانی موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو و افزایش رشد مو انتخاب می کنند. قبل از درمان ریزش مو، در مورد علت ریزش مو و گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

بسته به نوع بیماری، ریزش مو به شکلهای مختلفی ظاهر می شود. ریزش مو می تواند به صورت ناگهانی یا تدریجی روی دهد و فقط پوست سر را درگیر کند یا بر روی تمام بدن اثر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقتی بوده و بعد از مدتی بهبود می یابند ولی برخی دیگر دائمی هستند.

 

علائم و نشانه های ریزش مو

علائم و نشانه های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی موها. نازک شدن و ریزش تدریجی موی جلوی پیشانی رایج ترین نوع ریزش مو است که هم آقایان و نیز خانم ها به آن مبتلا می شوند. در مردان، ریزش موها معمولاً از خط پیشانی شروع می شود و شکلی به شبیه به حرف M در جلوی پیشانی به وجود می آورد.

ریزش مو به صورت نقطه ای و دایری شکل. در برخی افراد ریزش مو به صورت نقاط دایره ای شکل کوچک و بزرگ اتفاق می افتد که به آن ریزش موی سکه ای هم گفته می شود. این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات در ریش یا ابرو نیز رخ می دهد. در بعضی موارد، ممکن است قبل از ریزش مو، پوست دچار خارش شده و یا دردناک شود.

سست شدن ناگهانی مو. شوک جسمی یا عاطفی می تواند باعث سست شدن موها شود. تعداد انگشت شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن و شستن موها بریزند. این نوع ریزش مو معمولاً به صورت کلی در تمام قسمت های سر به وجود می آید و لکه های پوستی ایجاد نمی کند.

ریزش کامل موهای بدن. برخی بیماری ها و درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی برای سرطان می تواند منجر به ریزش مو در کل بدن شوند.

قارچ پوست سر – این قارچ باعث عفونت و ریزش مو در پوست سر می شود که ممکن است با علائم دیگری مانند شکنندگی موها، قرمزی و تورم در پوست سر نیز همراه باشد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر از  موهای خود ناراحت هستید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در هنگام شستشوی موها متوجه  ناگهانی و یا لکه های خالی از مو روی سر خود شدید با پزشک مشورت کنید. ناگهانی مو می تواند علامت بیماری مهم تر دیگری باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

عوامل موثر در ریزش مو

ریزش مو معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر است:

تاریخچه خانوادگی (وراثت). شایعترین علت  مو یک بیماری ارثی است که معمولاً به تدریج با افزایش سن اتفاق می افتد .

تغییرات هورمونی و بیماریهای زمینه ای. انواع از بیماریها می توانند باعث  مو دائمی یا موقتی شوند که از جمله آنها تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید را می توان نام برد. بیماری هایی مانند آلوپسی آرئاتا که باعث   سکه ای می شود و نیز عفونت های پوست سر مانند عفونت های قارچی و اختلالات روانی مانند تریکوتیلومانیا که در آن فرد عادت به کندن و کشیدن موهای خود دارد از بیماری های اصلی منجر بهمو می باشند.

داروها و مکمل ها. مصرف برخی از داروهای خاص باعث  مو می شود مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می شود.

پرتودرمانی به سر. در صورت انجام پرتو درمانی ممکن است موها مانند گذشته رشد نکنند و دچار شوند.

 استرس. بعضی از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار  عمومی مو می شوند. این نوع  مو موقتی است.

مدل موی خاص. بعضی از افراد عادت دارند موهای خود را به روش ها و مدل های خاصی می بندند برای مثال محکم بستن موها باعث نوعی مو به نام آلوپسی کششی می شوند.

 

عوامل خطر ریزش مو 

برخی از عوامل می توانند خطر  مو را افزایش دهند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی، ابتلا یکی از والدین به طاسی
 • سن
 • کاهش وزن قابل توجه
 • برخی بیماریها مانند دیابت و لوپوس
 • فشارخون

روش های پیشگیری 

اکثرا  مو ناشی از ژنتیک است که به آن طاسی الگوی مردانه و طاسی زنانه اطلاق می شود. این نوع مو قابل پیشگیری نیست. ولی این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل پیشگیری ریزش مو کمک کند:

 • از بستن موهای خود به مدل هایی مانند دم اسبی و تحت فشار قرار دادن آنها خودداری کنید.
 • از پیچ دادن، مالش یا کشیدن موهای خود اجتناب کنید.
 • هنگام شستشو و شانه زدن، موهای خود را به آرامی شانه کنید. یک شانه دندانه دار ممکن است به جلوگیری از کشیدن مو کمک کند.
 • موهای خود را از نور خورشید و نورهای ماوراء بنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی از مطالعات نشان داده ارتباط بین استعمال سیگار و طاسی در مردان وجود دارد.
 • اگر تحت شیمی درمانی قرار گرفته اید، از دستورالعمل های مربوطه جهت جلوگیری از بیشتر موها پیروی کنید.

درمان خرابی  مو 

درمان های موثر و تأیید شده توسط FDA برای مشک مو وجود دارد. البته هزاران تبلیغات و محصول تایید نشده نیز با ادعای کمک به رشد مجدد مو وجود دارند. بسیاری از نرم کننده ها، شامپوها، ویتامین ها و سایر محصولات ادعا می کنند که به رشد مو کمک می کنند.

نیوکسین Nioxin یک برند محبوب شامپو برای  مو است، اما هیچ مدرک قانع کننده ای در دست نیست که نشان دهنده اثربخشی آن در درمان  مو نسبت به شامپو های معمولی باشد. این محصولات معمولاً بی ضرر هستند اما عموماً از نظر علمی اثرات درمانی آنها برای مشکل مو اثبات نشده اند و بنابراین بالقوه بی فایده هستند. برای کاهش سرعت مو، حداقل دو گزینه اساسی و موثر وجود دارد.

اینها شامل داروهایی مانند Minoxidil و Propecia هستند که در صورت استفاده طولانی مدت افزایش رشد موها را نشان می دهند. البته در صورت متوقف کردن این داروها، بیمار به حالتی که در آن قرار داشت، باز خواهد گشت.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *