با تهران اسکالپ زیباتر دیده شوید...

Blog

در مورد پروتز مو بیشتر بدانیم

توسط پوست و مو, مزوتراپی سردر فروردین ۲۳, ۱۳۹۹

در مورد پروتز مو بیشتر بدانیم

پروتز مو یکی از روش های فوری برای برطرف کردن مشکل طاسی برای ریزش مو می باشد. پروتز مو دارای انواع مختلفی است که در این مقاله علاوه بر تعریف پروتز مو انواع آن و روش های نگهداری و استفاده از آن توضیح داده شده است.

پروتز مو یکی از راه حل هایی است که امروزه برای رفع مشکلات مربوط به ریزش مو استفاده می شود. تاثیر پروتز مو در برطرف کردن مشکل بی مویی یا طاسی، فوری و طولانی مدت است و همچنین نسبت به جراحی و کاشت مو مقرون به صرفه تر و جایگزین مناسبی برای کاشت مو می باشد.

زنان و مردان بسیاری از پروتز مو استفاده می کنند زیرا ظاهر آن بسیار طبیعی به نظر می رسد. پروتز مو همان چیزی که بسیاری آن را روش کاشت مو بدون جراحی می نامند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به پروتز مو بیان کرده ایم تا به شما کمک کند با این روش کاملا آشنا شوید و تصمیم بگیرید که آیا استفاده از پروتز مو راه حل مناسبی برای شماست یا خیر.

پروتز مو چیست؟

پروتز مو یک قطعه موی ساخته شده است که به عنوان جایگزین موی طبیعی به کار می رود و مناطقی از سر که دچار طاسی شده و یا تراکم مو در آن قسمت کاهش پیدا کرده را پوشش می دهد. این رشته های پروتزی به صورت تکی و یا در دسته های کوچک درست شده اند و روی یک پارچه که شبیه پوست سر است قرار گرفته اند و ظاهر طبیعی  پوست سر را شبیه سازی می کند. پروتز مو به صورت موقت یا نیمه دائمی به سر چسبانده می شود.

تفاوت بین پروتز و کلاه گیس چیست؟

جواب این سوال دشوار است، زیرا تعریفی “رسمی” وجود ندارد که بتواند ۱۰۰٪ کلاه گیس و پروتز مو را متمایز کند. در ایالات متحده، ظاهراً پروتز مو جزوه اصطلاحات پزشکی است و هزینه پروتز مو مانند سایر هزینه های درمانی در نظر گرفته شده و به افرادی که بنا به دلایل پزشکی و بیماری دچار ریزش مو شده‌اند این امکان را می دهد که از بیمه هزینه آن را دریافت کنند.

 

 

 

 

برخی معتقدند که پروتز مو همان کلاه گیس است !

صورت استفاده در زمینه پزشکی به اسم پروتز نامیده می شود. برخی دیگر می گویند تفاوت این است که کلاه گیس فقط با نوارهای لاستیکی، گیره های کاغذی به سر متصل می شود، در حالی که پروتز با چسب مخصوص روی سر قرار می گیرد که این ویژگی به شخص اجازه می دهد تا بدون بیرون آوردن پروتز، ورزش یا حمام کند یا وارد استخر شود. نکته سوم این است که مطابق با نیاز مشتری، پروتز مو می تواند برای قسمتهای کمی از سر تنظیم و تهیه شود. در حالی که کلاه گیس همیشه قطعه ای است که تمام سر را می پوشاند.

مهمترین مزیت ها و معایب پروتز مو چیست؟

مزایای استفاده از پروتز مو :

 • پروتز مو برای استفاده در طاسی های موقت و یا دائمی مانند طاسی های ناشی از بیماری‌هایی مانند آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آراتا، آلوپسی سلولی، تلوژن اگزلوویوم، تریکوتیلومانیا و بیماران تحت شیمی درمانی مناسب است.
 • نتیجه استفاده از پروتز مو فوری است و بلافاصله می توان طاسی را با آنها برطرف کرد
 • مقرون به صرفه است به طوری که قیمت آن بسیار پایین تر از کاشت مو است.
 •  اگرچه دائمی نیست، اما یک راه حل طولانی مدت است؛
 • این امکان را به کاربر می دهد که تمام فعالیت های زندگی روزانه خود را بدون محدودیت انجام دهد (مانند ورزش، ورود به استخر یا دریا، حمام کردن، خوابیدن).
 •  یک عمل جراحی نیست بنابراین عوارضی به دنبال ندارد
 •  موارد منع مصرف ندارد و همه افراد می توانند از آن استفاده کنند (به جز در موارد حساسیت که بسیار نادر است زیرا اکثر مواد سازنده پروتز و نیز مواد نگهدارنده آن ها ضد آلرژی هستند).
 • پروتز مو روشی کاملاً برگشت پذیر است و در صورت عدم رضایت کاربر از نتیجه، می تواند آن را بیرون بیاورد.

معایب پروتز مو:

  • پروتز مو نیاز به نگهداری و مراقبت خاص دارد.
  • بعضی از مدل های با کیفیت و طبیعی تر پروتز مو معمولاً بسیار گران هستند.

ظاهر طبیعی پروتز مو

اگر پروتز از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد و به روشی مناسب، دقیق و حرفه ای کار گذاشته شود، نتیجه بسیار رضایت بخش خواهد بود. بعضی از افراد از محصولات مصنوعی پروتز مو استفاده می کنند اما جای نگرانی نیست است زیرا بسیاری از مدل های طبیعی و با کیفیت عالی آن در بازار وجود دارند.

آیا مو ها طبیعی است و یا از مواد مصنوعی ساخته شده است؟

رایج ترین نوع  که در حال حاضر ترجیح داده می شود، مدل موی طبیعی است که از ماندگاری بیشتری برخوردار بوده و از نظر ظاهری نتایج مطلوب تری دارند، اما پروتز هایی با موهای مصنوعی نیز وجود دارد که نسبت به موهای طبیعی ارزان قیمت تر هستند.

پایه  از چه ماده ای (بخشی که در تماس با پوست است) ساخته شده؟

 در ساخت پایه  یعنی بخشی که در تماس با پوست سر قرار دارد معمولاً از دو ماده استفاده میشود: ” اسکرین (screen )  و میکرو اسکین(mircoskin )”.

اسکرین ها معمولا از جنس پلی استر هستند و مانند یک لایه بسیار ظریف میباشند که در تماس با پوست کاربر قرار می گیرند و در صورت استفاده صحیح، تقریباً غیر قابل مشاهده هستند و کاملا استتار می شوند. اسکرین ها علاوه بر نتیجه زیبایی که دارند.

اجازه تهویه پوست سر را به کاربر می دهند و حتی در حالی که پروتز به سر وصل شده قابل شستشو است. برخی از طرح های پارچه ای آن دارای روزنه  هایی هستند به طوریکه به کاربر این امکان را می دهد که از طریق قسمت های باز، موهای طبیعی خود را با پروتز مخلوط کند تا نتیجه و ظاهر طبیعی تری را به وجود آورد.

اسکرین ها شفاف و به رنگ پوست سر هستند و معمولاً از نایلون (پلی آمید) یا پلی استر ساخته می شوند. سخت ترین ماده استفاده شده در ساخت اسکرین ها مونوفیلامنت است که به طور معمول در قسمت فوقانی اسکرین مورد استفاده قرار می گیرد و این امکان را به وجود می آورد که موها را به صورت بخش بخش تقسیم بندی کند و تصویری از پوست سر را کاملاً در معرض دید قرار می دهد. مدل میکرو اسکین از ظرافت بیشتری برخوردار است و به آنها توری گفته می شود.

 

پروتز هایی وجود دارند که فقط از اسکرین و یا میکرو اسکین به تنهایی ساخته شده اند، اما پروتز های که در ساخت آنها از هر دو ماده استفاده شده بسیار متداول تر هستند. در ساخت پایه بعضی از پروتز ها نیز از پارچه های الاستیک محکم در قسمت پشت سر استفاده می شود.

پروتز مو چقدر دوام دارد؟

به طور کلی پروتز از ۶ ماه تا ۲ سال دوام دارد اما بسته به کیفیت و مقاومت مواد بکار رفته در ساخت پروتز طول عمر آنها متفاوت می باشد. همچنین دقت در نگهداری پروتز می تواند این مدت زمان را کاهش یا افزایش دهد بنابراین از باید به درستی مراقبت و نگهداری شود.

 نحوه استفاده از پروتز مو

مدلهایی که با چسب مخصوصی به پوست سر وصل شده اند، می توانند برای مدت زمان ۲۰ روز به صورت مداوم بر روی سر باقی بماند. این مدت زمان بسته به موادی که در ساخت پایه  به کار رفته و نوع چسب متفاوت می باشد. شما می توانید پروتز را هر ۲۰ روز یکبار برداشته و چسب قدیمی را بشویید و بعد از اینکه پوست سر را تمیز کردید دوباره چسب زده و پروتز را به پوست سر متصل کنید.

می توانید قرار دادن پروتز را به عهده یک متخصص بگذارید اما بسیاری از مصرف کنندگان با تجربه، این کار را بدون مشکل در خانه انجام می دهند.

معمولاً توصیه می شود موها را با شامپوهای خنثی که بدون سولفات و نمک هستند بشویید و از هیچ محصولی که حاوی الکل باشد استفاده نکنید.

برای نگهداری پروتزهایی که موی طبیعی در ساخت آنها به کار رفته، از استفاده از کرم ها و نرم کننده ها در منطقه نزدیک به پایه پروتز اجتناب کنید. از آنجا که موها در فولیکول قرار نمی گیرند، آنها سبوم دریافت نمی کنند که باعث هیدراتاسیون، صافی و محافظت از موهای طبیعی شود. برای جبران این امر، بهتر است روغن های مو را به طور مرتب روی  بمالید و از تماس روغن با پایه پروتز خودداری کنید.

ورزش کردن با  مجاز است و حتی با آن می‌توانید در دریا یا استخر شنا کنید، اما توصیه می شود که بعد از آن را بشویید.

برای جلوگیری از شکستگی و شل شدن موها، آنها را با احتیاط شانه بزنید، بنابراین باید آنها را با یک برس نرم و بدون حرکات ناگهانی شانه کنید.

آیا می توان  رنگ کرد ؟

رنگ کردن بستگی به موادی دارد که در ساخت پروتز به کار رفته است. رنگ مو برای مو طبیعی است و معمولاً به خوبی در مصنوعی مو عمل نمی کند. بنابراین اگر در ساخت پروتز از موی طبیعی استفاده شده است می توانید آن را رنگ آمیزی کنید. سعی کنید تا جایی که می شود از حرارت دادن بیش از حد به  خودداری کنید و از سشوارهای قوی یا بابلیس و اتوی مو با احتیاط استفاده کنید و در صورتی که مصنوعی از هیچ یک از وسایل حرارت دهنده استفاده نکنید.

منبع https://unisima.com/healthy/hair-prosthesis/

2 دیدگاه
 1. خدایی کامل ترین و منصفانه ترین توضیحاتی بود که تا حالا خوندم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *